menu close menu

Zasady diety kopenhaskiej

1.

Dieta kopenhaska powinna być ściśle przestrzegana, inaczej nie przyniesie żadnych efektów. Jej cel może zniweczyć najmniejsze odstępstwo – niewielka ilość alkoholu, guma do żucia, cukierek. Dlatego, jeśli dana osoba zdecydowała się na przeprowadzenie kuracji, trzeba wytrwać w niej do końca. To także duże obciążenie dla organizmu, więc nie ma co narażać go na próżno.

2.

Należy przestrzegać godzin posiłków i jeść dokładnie to, co zostało zaplanowane danego dnia. Ewentualnie można zamienić kolejnością obiad z kolacją. Śniadanie spożywa się w godzinach 8–9, obiad 12–14, a kolację między godziną 17 a 18.

3.

Miłośnicy węglowodanów zawartych w kaszach, pieczywie czy makaronie powinni przed przejściem na dietę stopniowo ograniczyć spożywanie tych produktów. W innym razie organizm zareaguje na nagłe ograniczenie podaży tych składników silnym i uporczywym głodem, który może się utrzymywać mimo posiłków i doprowadzić do ukończenia diety przed czasem.

4.

Jeśli w trakcie trwania diety dochodzi do incydentów w typie bólów, zawrotów głowy, drżenia rąk, osłabień i omdleń należy ją przerwać. Najważniejsze jest zdrowie, a w tym wypadku może zostać poważnie nadszarpnięte.

5.

Dieta kopenhaska z tego powodu, że jako podstawowy produkt żywieniowy zawiera białko zwierzęce, jest przeznaczona dla osób, które lubią i spożywają mięso. Wegetarianie chcąc przeprowadzić tę kurację mogą mięso zastąpić tofu, jednak efekt diety może być słabszy.

6.

Aby utrzymać efekt diety, należy po jej zakończeniu na trwałe zmienić nawyki żywieniowe. Dlatego trzeba ograniczyć węglowodany złożone zawarte w pieczywie, ziemniakach czy makaronach, a szczególnie słodyczach.

7.

Dieta przyczynia się do osłabienia organizmu, w tym czasie powinno się ograniczyć czynne i wysiłkowe uprawianie sportu. Wskazane jest przebywanie na świeżym powietrzu, spacery i lekka gimnastyka, odradza się ćwiczenia siłowe, pływanie i aerobik.

8.

Poza porankiem nie należy w ciągu dnia pić więcej kawy ani czarnej herbaty. Niedobór płynów uzupełnia się wodą mineralną niegazowaną, z niską zawartością sodu lub zieloną ewentualnie czerwoną herbatą. Trzeba jednak pamiętać, że te gatunki herbat zwiększają kwasowość żołądka, a także przyśpieszają przemianę materii, co za tym idzie szybciej po nich odczuwa się głód.

9.

W diecie nie podaje sprecyzowanych ilości sałaty, szpinaku czy brokułów. Należy więc zjeść tyle warzyw, aby się najeść. Podobnie jadłospis mówi o owocach, można więc jeść wszystkie, poza wysokokalorycznymi bananami.

10.

Aby nie osłabić zbyt organizmu, należy przyjmować przez czas diety suplementy witaminowe. Najlepsze będą drażetki lub tabletki musujące, nie powinny jednak zawierać cukru.

11.

Przerwanie diety po 6 dniach pozwala na podjecie ponownej próby po upływie 3–6 miesięcy. Jeśli jednak dieta trwała dłużej niż 6 dni lub została doprowadzona do końca, można ją powtórzyć dopiero po dwóch latach, a minimum po roku.

12.

Zaleca się dietę przeprowadzać w okresie wiosennym, kiedy organizm nie potrzebuje wysokokalorycznych posiłków, a łatwo jest o dostęp świeżych warzyw. Dobrze jest także wziąć na ten czas urlop lub wykorzystać mniej intensywny okres w pracy, by nie chodzić ciągle rozdrażnionym i zdekoncentrowanym.

Dodaj pierwszy komentarz. Dziękujemy! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.