Założenia diety kopenhaskiej
Dieta kopenhaska trwa 13 dni, składa się z trzech posiłków dziennie – śniadania w postaci kawy z łyżeczką cukru, obiadu, który powinien być zjedzony do godziny 14 oraz kolacji, którą należy spożyć przed 18. Poranna kawa ma za zadanie pobudzić żołądek do pracy oraz zwiększyć jego kwasowość, dlatego dieta ta może być ciężko tolerowana przez osoby z problemami gastrycznymi. Posiłki są niewielkie, w sumie dostarczają do organizmu około 500–1000 kcal, czyli średnio 1/4–1/2 dziennego zapotrzebowania na składniki energetyczne. W skład diety wchodzą głównie białka zwierzęce (jajka i chude mięso) i niewielka ilość warzyw (sałata, szpinak, brokuły). Dieta nie zawiera węglowodanów ani w postaci słodyczy, ani w formie pieczywa, kasz, makaronów, przez co także zawiera za małe ilości błonnika, co u niektórych osób przyczynia się do zaparć.
W czasie przyrządzania posiłków nie wolno stosować soli, dopuszczalne są jedynie niewielkie jej ilości, tak by organizm miał uzupełnione zapotrzebowanie na sód. Codzienne żywienie Europejczyka najczęściej zawiera nadmiar tej przyprawy, co prowadzi do zatrzymania w organizmie wody. Zakazany jest także cukier, wyjąwszy dodatek do porannej kawy, nie wolno rzuć gumy ani spożywać alkoholu, wypicie nawet lampki wina przerywa dietę. Można natomiast stosować dowolne ilości świeżych i suszonych ziół podczas przyrządzania mięsa lub sałatek. Ponadto zaleca się wypijać około dwóch litrów wody dziennie, a czasem szklankę zielonej herbaty, która pobudza trawienie. Zaleca się także przyjmowanie preparatów multiwitaminowych. Między posiłkami nie wolno podjadać, w ogóle nie można spożywać więcej niż przewiduje jadłospis, ponieważ niweczy to całość przedsięwzięcia.
Dieta ma za zadanie uregulować metabolizm za pomocą pobudzania układu pokarmowego do intensywnej pracy. Przyjmowane w jej czasie składniki podrażniają żołądek i zwiększają jego kwasowość. Niska zawartość kaloryczna dań zmusza organizm do spalania zgromadzonych wcześniej zapasów glukozy w wątrobie oraz tkance tłuszczowej, jednocześnie przy niskiej podaży soli organizm pozbywa się nadmiaru wody. Dieta ma zatem przyczynić się nie tylko do utraty masy ciała, ale także ma poprawić metabolizm i nauczyć prawidłowych nawyków żywieniowych, np. przestrzegania stałych pór posiłków, nie jedzenia przed snem, nie podjadania, rezygnacji ze słodyczy lub słonych przekąsek. Zakłada się, że dieta kopenhaska może przyczynić się do utraty 7–12 kg, przy czym wyniki w dolnej granicy są rzadko spotykane, choć entuzjaści mówią nawet o 20. Przyjmuje się także, że jej efekt odchudzający utrzymuje się do dwóch lat po zakończeniu diety, przy przestrzeganiu zasad zdrowego odżywiania. Dietę można przeprowadzać najlepiej co dwa lata, a nie częściej niż raz w roku. W praktyce ilość straconych kilogramów zależy od wyjściowej masy ciała i wcześniejszych nawyków żywieniowych, a także od motywacji. Najwięcej osób znajduje się w grupie, w której utrata masy kształtuje się na poziomie 5–8 kg. Nie należy się oszukiwać, że po zakończeniu diety z sukcesem, nie będzie efektu jo-jo w czasie powrotu do normalnego odżywiania. Aby to osiągnąć trzeba przestrzegać w dalszym ciągu takich zasad, jak – nie podjadanie, nie jedzenie przed snem, rezygnacja ze słodyczy czy alkoholu. Niemniej jednak nawet przestrzeganie zaleceń nie uchroni przed odrobieniem niewielkich ilości masy. Są to bowiem fizjologiczne procesy, mające na celu zabezpieczenie organizmu przed śmiercią głodową, który magazynuje zapasy glukozy w różnych postaciach, m.in. w formie tkanki tłuszczowej.